Lisede Meslek Seçimi

Lisede Meslek Seçimi

Yetişkin bir insan 24 saatlik bir günün ortalama 8 saatini işte geçirir. Bu da yaşamının yaklaşık 3’te 1’inin yaptığı iş olduğunu gösteriyor. Yapılan iş ya da meslekler hayatımızda bu kadar yer kaplarken geri kalanını da etkisi altına alabiliyor. Yani birisinin ‘işimden memnun değilim ama hayatımdan çok memnunum, bu yüzden de mutluyum’ deme ihtimali çok düşük. Dolayısıyla lisede meslek seçimi yaparken, hayatımızın büyük bölümünün ruh halinin de nasıl olacağına karar verdiğimizi unutmamalıyız. Tabi ki hayat sürprizler ve iniş çıkışlarla doludur, bunu bilemeyiz ancak karşılaşılacak zorlukların üstesinden gelebilmemiz de hayata karşı pozitif ve kararlı duruşumuz ile mümkün olur.

Diğer yandan lisede meslek seçimi yapmamız gelecekte kim olacağımızı, kimliğimizi belirler. Zevklerimizi, hobilerimizi, sosyal çevremizi, hayata karşı bakış açımızı şekillendirir. Hayatımızda büyük bir dönüm noktasının oluşturan meslek seçimi en hızlı şekilde yapmak değil en doğru şekilde yapmak çok önemli. Zaman ve emek kaybının yaşanmaması için de en uygun zaman lisede alan seçimlerinin yapıldığı dönem ya da en geç lise 3. sınıf. Eğer öğrenciler bu dönemde kararlarını doğru verir ve ona uygun hedefler ile yol haritasını belirleyebilirse başarılı ve mutlu olmamak için önünde hiçbir engel kalmaz. Aksi takdirde belirsizlik;

  • motivasyon kaybına,
  • üniversite sınavına hazırlanırken strese, üniversite tercihleri yapılırken gelecek kaygısına, üniversite eğitimi sırasında ‘keşke’ lere
  • ‘acaba daha iyi seçeneklerim var mıydı? acaba bu bölümden şu bölüme mi geçsem?’ gibi kafa karışıklıklarına sebep olabilir.

Lisede meslek seçimi yapılırken öğrenciler; ailelerinin etkisi altında olabilir, heves ettiği bir hayatı yaşayan kuzenine özeniyor olabilir, sınıf arkadaşlarının çoğunluğunun seçtiği alanın kendisi için de doğru olacağını düşünebilir, rekabet ettiği arkadaşlarından etkilenebilir. Bunun gibi meslek seçimini olumsuz etkileyebilecek birçok etken daha sayılabilir. Burada önemli olan ailenin ve öğrencinin bilinçli davranmasıdır. Aile her ne kadar ben çocuğumu iyi tanıyorum dese de dışarıdan bir gözle alınan tavsiyeler farklı fırsatlar doğurabilir. Öğrenci her ne kadar ben şu konuda çok ilgiliyim dese de yetenek ve realitedeki şartlar ilgileri ile uyumlu olmayabilir.

Dolayısıyla lisede meslek seçimi yapılırken, öğrencinin kişilik özellikleri, yetenekleri, değerleri iyi tespit edilmeli; meslekler ve gereklilikleri her yönüyle iyi analiz edilmeli; piyasa şartları ve mesleklerin geleceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir