Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır

Öğrencilerin birçoğu sınavın yaklaşmasıyla beraber üniversite sınavına nasıl hazırlanılır? Sınavda nasıl başarılı olunur? gibi soruları dile getiriyor. Bu süreçte ne istediğini bilmek büyük önem arz ediyor. Doğru meslek ve hedef seçiminden sonra aşağıdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Kendinize hedef belirledikten sonra önemli olan kendinizi geliştirmek ve eksiklerinizi tamamlamaktır. Şunu unutmayın ki yapamayacağınızı düşünmek yerine hangi konularda, derslerde veya hangi noktalarda eksiklerinizin olduğunu belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır. Çalışmanıza YKS konuları listesine bakarak başlayabilirsiniz. Hangi konulardan sorumlusunuz? Hangi konulardan dana çok soru çıkıyor? Bunları bilmek çalışmanıza kolaylık katacaktır. Başka bir husus ise öğrencilerin kaynak seçiminde kendilerine uygun olan kaynaklara yönelmesi. Mesela seviyenizin çok iyi olmadığını düşünüyorsanız, kolay kaynaktan başlayarak zor kaynağa doğru ilerleyebilirsiniz. Bir diğer tavsiyemiz ise haftalık veya günlük programlar. Program yapmak kişiye nerede olduğunu hangi seviyede olduğunu gösterir. Bu yüzden günlük hedefler koyarak plan yapmak faydalı olacaktır. Yaptığınız planlara sadık olmak da bu konuda epey önemli. Günlük hedeflerinizi bitiremediyseniz sonraki güne yazabilirsiniz. Ama bunu erteleme alışkanlığı olarak kabullenmeyin. Her zaman kendinizle yarışın bir gün 100 soru çözdüyseniz diğer gün 150, 200 gibi giderek çalışmalarınızı artırabilirsiniz.

Üniversite sınavına nasıl hazırlanılır konusunda diğer önemli nokta ise motivasyonunuzu yüksek tutmaktır. Bu derslerinizi olumlu yönde etkileyebilir. Kişiye göre motivasyon kaynakları değişebilir müzik dinlemek, hedeflediğiniz üniversitenin resimlerine bakmak, hedeflediğiniz bölümü araştırmak gibi. Bitirdiğiniz konuların testlerinde istediğiniz sonuçları göremeyebilirsiniz. Bunun sebebi çoğunlukla düzenli tekrar yapmamaktır. Konuları her gün tekrar etmek daha kalıcı kılacaktır. Tekrarlarınızı düzenli test çözerek veya konu anlatım kaynaklarından okuyarak yapabilirsiniz. Üzerinde durduğumuz diğer önemli nokta ise her gelişmenin şartı olan süreklilik. Ders çalışmak daha da süreklilik ister. Bir gün 8 saat çalışıp 1 hafta ders çalışmamak size bir fayda sağlamayacaktır. Böyle yapmak yerine her gün düzenli 4 saat çalışmak verimliliğinizi arttırır. 

Bahsettiğimiz konuların yanı sıra beslenme, uyku gibi konularda önem taşımaktadır. Sizler de üniversite sınavına nasıl hazırlanılır konusunda profesyonel danışmanlığa ihtiyaç duyuyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir